Telefonumda Casus Yazılım Nasıl Tespit Edilir?

by:

AndroidMobil Güvenlik

Telefonumda Casus Yazılım Nasıl Tespit Edilir?

İndirdiğimiz uygulamalar, yükleme esnasında verilen izinler, websitelere girişte çıkan yazılar… Aklımızı karıştıran onca şeyden sonra, herkesin merak ettiği bir soruyla karşınızdayız.”Telefonumda casus yazılım var mı?”

Anlaşılması zor bir o kadar da can sıkıcı olan bu soru aklınızı karıştırıyorsa yazımızı okumanızda fayda var.

Casus yazılımlar devamlı olarak arka plan da işlem yaptıkları için, telefon rehberinizi, mesajlarınızı, notlarınızı, kart bilgilerinizi toplar ve yazılım sahibine gönderirler. Bu yüzden indirme yaparken muhakkak mağazaları kullanmalısınız.

Aşağıda ki adımları dikkatle inceleyin, eğer sizde de bu ve bunlara benzer durumlar varsa, son yüklediğiniz uygulamaları silmekte yarar var demektir!

Telefon / Tablet gibi cihazlarınızın şarj tüketiminde değişim oldu mu? (Casus yazılımlar arka plan da çalıştıkları için şarjınızın ömrü azalacaktır)

Cihazınız kendiliğinden yeniden başlatma yapıyor mu? (Arkaplan da oluşacak sistem hatası nedeniyle telefon kendisini resetler)

Telefon / Tabletinizden tuhaf sms gönderimi var mı?

Telefon görüşmeleriniz de arkaplan da sesiniz yankı yapıyor mu? (Dinleme yapan casus yazılımlar arkaplan da kayıt yaptıkları için sesiniz eko yapabilir)

 Eğer sizde de bu durumlardan herhangi biri söz konusuysa, en son indirdiğiniz uygulamaları gözden geçirin. Android cihazınız da root varsa kaldırın, iPhone cihazınız da ise Jailbreak yaptıysanız telefonunuzu sıfırlamanız da yarar var!

Olası durumlar da casus yazılım tarafından karşı tarafa gönderilebilen bilgiler;

Telefon görüşmeleriniz, Skype kayıtlarınız, Whatsapp konuşmalarınız, telefon rehberiniz, Facebook bilgileriniz, kayıtlı tüm şifreleriniz, mobil üzerinde kayıtlı tüm kredi kartı bilgileriniz, e-posta bilgileriniz ve galerinizde bulunan fotoğraf/video dosyalarınız yazılım ile karşı tarafa gönderilebilir.

Kaynağını bilmediğiniz uygulama, yazılım ve dosyaları indirmemeniz de fayda var. Sonrasında telafisi zor durumlarla karşılaşmamak adına tedbirli davranın !

Bir Cevap Yazın