Zoom Nasıl Güvenli Kullanılır ?

by:

Haberler

Zoom Hakkında

Birçok firmanın belirli amaçlar altında “haftada bir gün uzaktan çalışma” kapsamında sürdürdüğü bir süreç olduğunu biliyorduk. Bunu haftanın her gününe ve her firmaya geçişi oldukça hızlı oldu.

Artık hepimiz uzaktan çalışma metoduna ayak uydurduk ve alıştık.

Şirketlerin bilgi sistemleri altyapıları her ne kadar bu çalışmaya müsait olsa da, son kullanıcıların da bu çalışmaya istekli ve yardımcı olması gerekiyordu. Neyseki süreç çok fazla dallanıp budaklanmadan halloldu.

Günlük iş rutinlerimiz, ekip içi ve dışarıdan 3th parti firmalar ile yapmış olduğumuz görüşmelerimizi de artık sanal ortamda gerçekleştirmemiz gereken bir ihtiyaç doğdu. Bu ihtiyaç birkaç firma ile sınırlı değil, çok büyük bir iş hayatının ortak ihtiyacı haline geldiği için bir anda pazar karıştı.

Sanal toplantılarımız için kendi ihtiyaçlarına karşılık gelecek ürünleri seçmekte zorlanmayacak kadar çok ürün piyasada bulunmaktadır. Her konuda olduğu gibi “online meeting” uygulamasında da aklımıza 3–5 ürün geliyor. Bunların içerisinde; Microsoft Teams, Google Hangouts gibi devlerde varken, Zoom’un bir anda parlaması bazı kesimler tarafından hoş karşılanmadı.

Bir anda böyle bir ihtiyaç hasıl olduğundan dolayı pazarda belirli bir yere hakim olan Zoom uygulaması da hiç konuşulmadığı kadar gündeme oturdu. Akabinde rakip firmaların güvenlik eksiklerini bağıra bağıra ortaya çıkarması ve “ticari olarak” hareketlenen pazardan paylarını alabilmeleri için dedikodular türemeye başladı.

Öncelikle Zoom ile ilgili duyulan güvenlik eksiklerinden çekinip, benim kişisel verilerim birilerinin eline geçer mi endişesine hakim iseniz Whastapp, Facebook, Instagram, Linkedln, Twitter, Spotify, Getir, Yemeksepeti gibi uygulamaları da aynı endişe ve hatta daha fazla paranoya halinde kullanmadığınızı düşünmek istiyorum.

Bunlardan herhangi birini kullanıyorsanız kişisel mahremiyetiniz hakkında endişelenebilirsiniz.

Zoom

Zoom Güvenli Nasıl Kullanılır ?

Zoom üye olurken sizden aldığı kişisel bilgi oldukça sınırlı;

Doğum Tarihi

Mail adresi

Ödeme bilgisi ( pro lisans alacaksanız )

Bahsetmiş olduğumuz bilgileri almayan bir platform olduğunu düşünmüyorum. Hatta yukarıda belirttiğim uygulamalar içerisinde minimum verinize sahip platform Zoom gibi duruyor.

Ancak buna rağmen özellikle end-to-end encryption kısmında yoğun eleştiri almıştı ve Zoom Ceo’su bununla ilgili açıklama yaptı akabinde sürekli yeni güncellemeleri de kendi sitesinin blog sayfasında bilgilendirmeye devam ediyor.

Zoom’u en güvenli hali ile nasıl kullanabiliriz ?

Meeting Password

Öncelikle tüm toplantılarımızın kapısına kilit vurmalıyız, yani toplantı oluştururken mutlaka “meeting password” seçeceğini aktif hale getirmeliyiz.

Meeting ID and Password

Oluşturulan passwordu otomatik hazırlanan posta gönderisinden silip, katılımcıların cep telefonlarına sms olarak iletmek faydalı olacaktır.

Waiting Room

Toplantı ayarlarken gelişmiş seçenecekler başlığı altında Waiting Room *Bekleme odası özelliği var.

Waiting Room

Son gelen update’te her toplantıda bu seçeceği aktif olması zorunlu hale getirilse de siz yine her oluşturduğunuz takvim öncesinde seçeceğin işaretli olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Bu özellik sayesinde meeting id ve passwordu bilen bir kullanıcı da olsa toplantıya direkt olarak bağlanamaz ve sizi bekleme odasına alır. Toplantıyı oluşturan (host) tarafından manuel olarak kabul edilmediği sürece toplantıya dahil olamaz.

Yanlışlıkla toplantınıza dahil olan bir kullanıcı gördüğünüzde ya da artık ayrılmasını istediğiniz bir kullanıcının üzerine sağ tuş tıklayıp “remove” dediğinizde artık görüşmeden çıkmış olur. Bu sayede kendisinin ayrılmasını beklememiş olursunuz.

Son olarak

Lock Meeting özelliğinden de bahsedebiliriz.

Toplantıyı yukarıda belirttiğimiz adımlara dikkat ederek oluşturduk ve katılımcılar ile paylaştık.

Katılımcılar toplantıya geldi ve artık başka gelecek kimse yok ise ekranın hemen altında bulunan Security sekmesinden lock meeting özelliğini aktif edebilirsiniz. Bu sayede meeting id ve password bilen biri dahi toplantıya girmek isterse, size herhangi bir uyarı gelmeden reddedilmiş olur.

Sağlıklı ve güvenli günler dilerim.

Gökay Düzay

Medium.com adresinde görüntüleyin

Bir Cevap Yazın